31 Mart 2012 Cumartesi

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

   İnsanların kalıplaşmış değer yargılarını kırmak zordur. Hele bir de doğru bilinen yanlışlar vardır ki bilerek hata yapmamızı sağlar. Çocuk eğitiminde ve aile içi iletişimde bu durum telafisi zor durumlara yol açabilir. Anne babaların da sık kullandığı doğru bildiği yanlışlar elbette var. Bakalım neler bu vazgeçemediğimiz yanlışlarımız.

 • Çocuk anne babanın sözünü dinlemediği zaman cezalandırılır. Yanlış. Ceza kavramı uzmanlar tarafından  da sıkça tartışılan geçerliliği tespit edilememiş bir disiplin yöntemidir.  Ceza kavramının sürekli kullanıldığı bir ev ortamı çocuğun baskı altında hissetmesine ve anne babasına öfkelenmesine yol açabilir . Bunun yerine ev kuralları çocukla belirlenir ve uyulmadığı zaman sonuçları çocuğa önceden bildirilebilir.  Ev kurallarına anne babayla ilgili maddeler de konulmalı ve onlar da kurallara uymadığında sonuçlara uymalıdır. Ceza kelimesinin sıkça telaffuz edilmesi tehdit unsuru olarak kullanılması anne baba çocuk arasındaki diyaloğu zedeleyebilir. Ceza yerine kuralların sonuçları kavramı kullanılabilir.
 • Anne babasının isteklerini uyguladığında çocuk hediye ile ödüllendirilmelidir. Yanlış. Ödül, eğitimde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Ancak maddi ödüller ve koşullandırmalar olumlu  davranışı gölgede bırakabilmektedir. Ödül kavramı da sık ve yanlış kullanıldığında çocuğun hayatı algısını zedeler. Zamanla her olumlu davranışının maddiyatla karşılanmasını bekleyebilir. Maddi ödüller yerine manevi ödüller vaat edebilirsiniz. Pikniğe gitmek, sinemaya gitmek, birlikte balık tutmak gibi aktivitelerle hem çocuğunuzu keyiflendirir hem de birlikte etkin zaman geçirebilirsiniz.
 • Küçük bir tokat dayak sayılmaz. Yanlış. Dayak , fiziksel güç uygulamaktır. Kategorilendirmek yanlıştır. Küçük bir tokat da şiddet içerir. Canlılar içinde kendi yavrusuna kasıtlı şiddet uygulayan tek canlı insanoğludur. Sonrasında anne babanın yaşadığı pişmanlık çok olsa da şiddete maruz kalan çocuğun hayal kırıklığı zamanla öfkeye dönüşecektir.
 • Derslerinde daha iyi olması için başarılı arkadaşları örnek gösterilebilir. Yanlış. Her çocuk kendine has özelliklerle dünyaya gelir. Her canlı kıymetli ve biriciktir. Ebeveynler örnek göstermek isterken kıyaslama yapıverirler . Hiç kimse kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Hele uzun vaazlar sonunda , senin neyin eksik yaklaşımlarıyla çocuğun özgüveni anne babası tarafından parçalanır, yok edilir.
 • Spora sanata zaman ayırmasın, derslerinden geri kalır. Yanlış. Gelişim tek taraflı değildir. Bir yöndeki gelişim diğer yönleri de olumlu etkiler. Spor yapan bir çocuk fiziksel olarak gelişirken sosyal gelişimi de hızlanır. Duygusal ve zihinsel gelişim de olumlu olarak etkilenir. Sanatla uğraşan bir çocuk kendini ifade etmenin mutluluğunu yaşar. Bu durum da O'nu mutlu ve başarılı kılar. Hayat planlamasını yaparken yardımcı olmanız derslerindeki başarısını olumlu etkileyecektir.
Aslında hiç de  zor değil çocuklu hayat. Onlar büyüdükçe dertleri de büyüyor diye yakınıyoruz kimi zaman. Küçük bir detay tüm bunları daha iyi anlamamızı sağlayacak aslında. Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan karşındakine de o şekilde davran. Elbette ki anne babalar tüm iyi niyetleriyle yaklaşıyorlar yavrularına . Unutmayın  olumlu örnek olmaya çalışırken tüm zorlukları uzun vadede daha kolay atlatabiliriz...

9 yorum:

 1. Aman aman.. Bu maddelerden hangisi doğru zannedilebilir ki? ceza, maddiyata yönlendirme, dayak, kıyaslama ve sosyalliği kısıtlama..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sevgili Esra,
   Uzun zzamandır takibindeyim, artık yazayım dedim:) Bence de söylediklerin çok doğru. Yaptığının sonuçlarının olduğunu bilmesi ceza değildir. Mesela elmayı yıkamadan yersen hasta olursun. Ceza ise elmayı yıkamadan yersen elinden alırım gibi birşey herhalde. Ya da elma yediğin için armut yemeye de hak kazandın gibi:)))
   Ben "day care" de çalışırken hepsini tek tek denedim ve hatta blogumda paylaştım...

   www.mozeck.orgok ceza yok disiplin var...

   sevgiler...
   başlık: Ödül y

   Sil
  2. http://www.mozeck.org/2011/12/odul-yok-ceza-yok-bu-disiplim-mi.html

   Sil
  3. elfony ne yazık ki bir çok anne baba bu yöntemleri kullanıyor. Kalıplaşmış değer yargılarımızı kırmak çok da zor değil aslında...
   mozeck, katıldığın için teşekkür ederim, olumlu disiplin yöntemleri konusunda hem fikir olmamıza sevindim, takibindeyim..

   Sil
 2. ne kadar yararlı bir yazı olmuş çocuğum yok henüz ama meraklı meraklı okudum inşallah ilerde yardım olacak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte buna çok sevindim, sevgiler:)))

   Sil
 3. Bir de spor ve sanatla uğraşandan zarar gelmez derler ki kısmen doğrudur..
  Kişiliğe bağlı...

  YanıtlaSil