8 Nisan 2012 Pazar

Genç Kız Sığınma Evi Derneği

   Genç kızlarımızın ihtiyaç halinde başvurabilecekleri bir çatı var artık. Ortaöğretim boyunca 20 yaş, yükseköğretimde ise 25 yaşına kadar genç kızlarımız yetiştirme yurtlarının himayesinde. Peki ya sonra? İşte  GKSE- Genç kız sığınma evi derneği bu genç kızlarımızın barınmalarını sağlıyor.Genç Kız Sığınma Evi'nde ikamet imkanının yanı sıra; psikolojik deste, sağlık tetkikleri ve mesleki eğitimler de sunulmaktadır. Hukuksal sorunlarda uzman desteği sağlanmaktadır. Sığınma evinde kalma süresi üç aydır. Ancak genç kızlara iş bulmaları, eğtimlerini tamamlamaları ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için destek ve takip sürdürülmektedir
Kimler başvurabilir.?
 Yetiştirme yurdundan ayrılan kızlarımız
 Ailesi tarafından şiddet gören ve cinsel istismar edilenler.
 Töreler nedeniyle zor durumda kalan genç kızlarımız.
Derneğin web sitesinden alıntıdır.

     Ülkemizde, yetiştirme yurtlarında kalan, bakım ve himayesi sağlanan genç kızlarımız,
orta öğrenim süresince 20, yüksek öğrenimde ise 25 yaşına kadar, himaye altında tutulmaktadır. Bu yaş sınırını geçen kızlarımızın yurtlarla ilişkisi, yasalar gereği kesilmektedir.
Hiçbir yaşam güvencesi olmayan genç kızlar, acımasız yaşam koşulları ile bir başlarına yaşam mücadelesi vermektedirler. Belki; gidecek ne bir evi, ne de geçimini sağlayacak bir işi olmadan.
Oysa; genç kızlarımızın birey olarak, ihtiyaç duydukları donanımla, yaşamlarını sürdürebilecek kadar yetkinleştirilmesi, meslek edindirilmesi, eğitimleri devam edenlerin eğitimlerinin tamamlanıp, tek başlarına, kimseye muhtaç olmadan, yaşamda ayakta kalabilecek donanıma sahip olana kadar himayeleri gerekmektedir.

Ayrıca sadece yetiştirme yurdundan ayrılanlar değil; töre ve namus cinayeti tehdidi altında olan, aile içinde cinsel istismara uğrayan ve şiddet gören genç kızların da himaye edilerek, meslek edindirip, kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecek yetkinliğe kavuşturulmaları çok önemlidir.
Toplum vicdanını zedeleyebilecek hiçbir duruma ve spekülasyona izin verilmeden, sağlıklı bireyler olarak yaşama hazırlanmaları ve bunun için her türlü alt yapının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
İş edindirilip, kendi başlarına yaşama başlayan genç kızlarımızın, artık tek başlarına, yaşamlarını sürdürebilecek kadar yetkinleştiğinden emin olunana kadar, gözetilmeleri ve kollanmaları ve asla istismar edilmelerine izin verilmemelidir.
Bu ivedi ihtiyacın görmezden gelinemeyeceğinin bilincinde olarak, yurt dışı ve yurt içindeki kadın kuruluşlarının da desteği ile, Genç Kız Sığınma Evi Derneği'ni 2006 yılında kurduk. Meslek kursları, eğitim bursları, psikolojik destek, sağlık tetkikleri, gerekiyorsa hukuksal sorunlarda uzman desteği ile ilgili çalışmalarımıza başladık.
       Hedefimiz hayata talihsiz başlayan genç kızlarımızı kazanmak. 
Yetiştirme yurdunda kalma süresi biten, ailesi tarafından şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılan, töreler nedeniyle tehdit altında yaşayan ve zor durumda kalan 18-25 yaş arasındaki genç kızları sahiplenme, barındırma, eğitimine devam edenlerin eğitimlerini tamamlamasını sağlama, meslek edindirme ve toplumda birey olarak yaşamlarını kurabilmeleri için gerekli alt yapıyı oluşturmaktır.

Bu derneğe;
*Derneğe üye olarak,
*Ayni yardımda bulunarak,
*Kızların eğitim masrafları için burs sağlayarak ya da
*Kullandığınız sosyal medya alanlarında bahsederek destek verebilirsiniz.

Nakdi yardımlar için hesap numaralarına buradan ulaşabilirsiniz.
Derneğin http://www.genckizsiginmaevi.org/ adlı resmi sitesini inceleyip detaylara gözatabilirsiniz.


Yazıyı kopyalayıp, yayınlayabilirsiniz. Kitana'ya beni bu dernekten haberdar ettiği için çok teşekkür ederim. 

1 yorum:

  1. geçn kız olmama rağmen ilk defa duyuyorum bu derneği .. teşekkürler gerçekten bilgilendirdiğiniz için.

    YanıtlaSil