TATİL TATİL MİDİR?

    
     Sömestir tatilinde anne babaların aklını en çok kurcalayan konuların başında  Tatilden faydalanıp,  çocuğumun başarısını nasıl arttırabilirim? gelir. Eylül ayından bu yana tüm konuları mı tekrar ettirsem, gelecek konulara mı çalıştırtsam acaba? gibi perişan sorular rekabetçi anne babaların aklını bir elma kurdu gibi kemirir durur. Sonuç olarak ziyan olmuş bir tatilin yanında derin sarsıntılara uğramış ebeveyn- çocuk ilişkileri.
      
       Tatilde ödev olmaz diye diye sonunda Milli Eğitim Bakanı'nın da desteği ile yavruların yüzü bir nebze güldü. Ancak iş burada bitmiyor ki Sayın Bakanım, evde çocuklarını dünyanın en iyi tenişçisi, en mükemmel piyanisti, en hızlı fizik problemcisi olarak yetiştiren, bir veli profili var. Bence öncelikle bu zorlu engeli aşmamız lazım.
         
            Rekabetçi anne babalardaki "Ya çocuğum , Filiz'in kızından daha geriye düşerse" şeklinde yankılanan iç sesler tatili değil, bir ömrü ziyan eder. Aslında eğitimdeki rekabetçi bakış açısını harlayan öğretmen tutumlarını da yabana atmamak lazım. Çocuklardaki öğrenme merakını uyandırmak çok küçük yaşlardan itibaren ebeveyn ve öğretmenin ortak tutumuyla gerçekleşebilir. Her çocuğun ayrı bir öğrenme potansiyeli ve öğrenme yeteneği olduğunu öğretmen ve ailelerin unutmaması gerekir. Ama emir komuta zinciri ile gerçekleşen bir eğitim sistemi çocuktaki öğrenme merakının yerini öğrenme eziyeti haline getirebiliyor haliyle.
           
           Tatilden istifade edip, türlü test kitaplarını çocuğun burnuna sokmak faydacı bir yaklaşım gibi görünse de çocuktaki ve ailedeki iç gerilimi arttıran bir yaklaşımdır. Tatil, çocuğun hakkıdır. Geç kalktığı, birazcık daha geç yattığı, gezdiği, eğlendiği, yeni şeyler denediği en tatlı zamanlardan biridir.
           
             Anne babalar, bu süreçte çocuklarına olumlu bir model olarak tatili çok olumlu bir şekilde geçirmelerini sağlayabilir. Hani herkes,çocukların tablet ve telefonla vakit geçirmesinden şikayetçi ya, işe oradan başlamak lazım. Çocuğa ne gösterirseniz, çocuk onu taklit eder. Elinde telefon, çocuğuna "Git kitap oku " diyen bir ebeveyn tutumunun çelişkisi ne yamandır.

              Kısacası sevgili anne babalar; Tatili test ile zehir etmeyin. Hem kendinize hem de en kıymetlinize.

Yorumlar