20 Aralık 2016 Salı

Çocuğunuz Yaramaz mı?

         
        Çocuğunuz yaramaz mı? diye biri sorsa herhalde sağ kaşımı alnıma doğru sertçe kaldırırım. Size de soran olursa siz de aynen böyle yapın lütfen. Yaramaz kelimesine küçüklüğümden bu yana bir takıntım vardır. Filanca Hanımın oğlu da pek yaramaz. Sakın yaramazlık yapmayın. Bu öğrenciler pek yaramaz. Bu kızın ağabeyi ay ne yaramazdır..vb. Çocuklarla ilgili yakınışların baş rolünde hep bir yaramaz kelimesi baş köşeyi kapar. Çünkü  yaramaz tanımlaması kullanılan çocuk artık ağzıyla kuş tutsa kimselere yaranamaz. Yaramaz öyle bir kör kuyu ki içine ne atsan hop diye çekiverir. Cam kırmaktan tutun da anne babaya itaatsizliğe hatta dersi kaynatmaya kadar sürer gider. Aslında insanların üşengeçlikten yarattıkları bir kelime yaramaz. 
            
           Ama anlamı da bir o kadar ağır ve yaralayıcı. Bir işe yaramayan, uygun olmayan anlamını taşıyan bu kelimeyi anne babalar, öğretmenler kullanmayı pek sever. Çünkü zorluk çıkaran çocuğu en başta kuvvetli bir şekilde etiketlerseler çektiklerini insanlar daha iyi anlar. Haliyle de hak verirler. Yaramaz dediğin çocuk belki çok hareketli ,belki biraz sakar, ya da içine attığı kimseyle paylaşamadığı bir hüznü var. Ama yaptığı her davranışın mutlaka bir sebebi var. Ama vaktimiz çok kıymetli tüm bunları düşünmeye ne gerek var. 

            Bir de unutmadan, çocuklar yetişkinlerin aynasıdır. Çevrendeki insanlar nasıl davranırsa onlar da aynı şekilde tepki verir. Belki de asıl yaramaz sizsiniz. 

4 yorum:

 1. Yaramaz lafını ben de sevmem ve kullanmamaya çalışırım. Sebebi de tıpkı sizin gibi düşünüyor olmam. Çocuklara "Hiç bir işe yaramayan" yaftası vurmak istemem doğrusu.
  Sevgiler Esra...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılmana sevindim Sezer. Bir insana 40 kere ne dersen o olur felsefesiyle yola çıkmak gerek bence. Sevgilerimle...

   Sil
 2. Kelime anlamı olarak çok doğru dedikleriniz, ama ben de küçük çocuğum için çok kullanıyorum maalesef bu kelimeyi. Bundan sonra dikkat edeceğim. Biblo gibi olsunlar istiyoruz sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette zarar vermek istemeyiz yavrularımıza. Ama belli bir süre sonra çocuklar bu kimlikleri ister istemez kabul ediyor. Bunlar küçük ayrıntılar esasında, sağlık olsun, güzellik olsun. Sevgilerimle...

   Sil