30 Haziran 2013 Pazar

CİNSEL İSTİSMARA KARŞI DURMAK İÇİN

         
          Toplum kültürümüzün en ağır basan yanlarından biri korumacı tutumlarımızdır. Özellikle anne ve babaların çocuk eğitiminde korumacı bir misyon üstlendiğini sıkça görürüz. Ancak, çocuğun gelişim çağlarına göre ebeveynlerin korumacı tutumlarını yenilemeleri, ayaklarını gazdan yavaşça çekmeleri şarttır. Bazen bu tip aile tutumlarının ileride çocuğun kişilik gelişimine olumsuz etkileyeceği aşikardır. Bir yandan da çocukları taciz ve istismardan korumak adına ailelerin sıkça yaptığı hatalara bir göz atalım.

 • Çocuğun anne ve babayla aynı odayı-aynı yatağı paylaşması. Yeni doğan döneminde anne ile bebeğin aynı odayı paylaşması çok normaldir. Ancak, ilkokul hatta ortaokul çağında anne ve babayla aynı yatağı ve odayı paylaşması çocuğun cinsel gelişimine büyük oranda zarar verecektir. Çocuk kendi ile ilgili sınırları belirleme ihtiyacındadır. Ancak bunun için ona fırsat tanınmalıdır. Çocuğa bebeklik döneminden itibaren bedenine ve alanına saygı duyulması gerektiği öğretilmelidir. Anne, baba ve çocukların aynı odayı yatak odası olarak kullanması durumunda, çocuğun cinselliğe bakışı zarar görecektir.'Çocuktur anlamaz' zihniyeti sayesinde çocuklarda travmalar oluşabilir. Ayrıca, çocuk kişisel sınırını çizemediğinden istismarcı ile karşılaştığında onun telkinlerine boyun eğecektir. Ülkemizde binlerce çocuk anne ve babasıyla aynı odayı-yatağı paylaşıyor. 
 • Bir de buna sözüm ona 'Psikoloji Alimleri' kılıflar arıyor.' Çocuk, anne  kokusunu özler, cin basar-peri üfler' gibi hurafeler ailelerin kulağına üfleniyor. Ve binlerce üniversite mezunu, kariyerli anne baba bu lakırdılara hak veriyor.

 • Çocuğun banyosunun anne baba tarafından yaptırılması. İlkokul çağını geçmiş olduğu halde  hala annesi tarafından yıkanılan bir çocuk için hayat aslında çok da kolay olmayacaktır. Annelerin aşırı korumacı zararlarından biri de banyo eğitimidir. Çocuğun kız ya da erkek olması önemli değil. 8 yaşından sonra tek başına banyo yapmayı öğrenmesi gereklidir. Anneler bu konuda cesaretlendirici ve yol gösterici olmalıdır. Çocuklara, cinsel bölgelerinin ona ait ve özel  olduğu mesajı bu tip tutumlarla öğretilebilir ancak.

 • Mastürbasyon konusunda korkutucu yanlış bilgiler verilmesi. Bu konuda aileler yine koruyucu olmak adına cinsel düşünce terörünü çocuğun kalbine salıveriyor maalesef. Her çocuk özeldir ve değerlidir. Konuyla ilgili anne babalar, 'Cehennemde yanarsın, kopar, yanar vb' gibi hurafeler uydurmak yerine uzman bir psikologdan, psikolojik danışmandan veya bir çocuk doktorundan yardım alabilirler.

 • Çocukların zorla öptürülmesi, sevilmesi . Çocuk aileden ve ya çevreden kimsenin oyuncağı değildir. İstediğiniz zaman onu rahatsız edecek derecede öpüp, sıkıp, rahatsız edemezsiniz. Kimi zaman anne babalar komşu teyzelere, amcalara ayıp olmasın diye zorla sevilmelerine göz yumarlar. Kesinlikle, çocuk müsaade etmediği sürece kimse ona dokunamaz, rahatsız edemez. Çocuğuna yabani damgası  vurulmaması için anne babalar bu konuda lütfen daha fazla saçmalamasın. 


        Çocuklara taciz ve cinsel istismar vak'aları yaşanırken  ve bunu yapanlar hukukun dolambaçlı yollarından kolayca kaçıp kaybolabiliyor (kimi zaman!). Cinsel istismar konusunda sürekli yeni düzenlemelere, cezaların ağırlaştırılmasına yönelik tasarılar gündemde. Ancak çocuklarımıza benlik saygısı kazandırarak istismarcılarla baş edebiliriz. Dünya ne yazık ki kartpostallardaki gibi değil. Milyonlarca iyi insan olduğu kadar milyonlarca kötü insan da bu aramızda dolaşıyor. Ve çocuklarımızı korumak adına daha fazla zarar vermeyelim. 
       14 yıldır Psikolojik Danışman olarak hizmet veriyorum. Ve bu paylaşımlarım tamamen tecrübelerim sonucudur. 
      Uzman bir ekip tarafından hazırlanan tek tip bir projenin(Yurt Çapında) ; Okullarda uygulanmalı ve bu durumla karşılaşıldığında çocukların neler yapabilecekleri net bir dille anlatılmalı. 
      Bazı çalışmalar ilgili Bakanlık tarafından yapılıyor ancak açık konuşayım dostlar; tüm yapılan fısıltı gücünde, ve bu fısıltı istismara uğrayan çocukların çığlıklarını bastıramıyor.
        

6 yorum:

 1. Faydali bilgileriniz icin tesekkurler izninizle yazinizi paylasiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, çok memnun olurum. Ben teşekkür ederim hassasiyetinize:)

   Sil
 2. aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler..
  çok önemli ve değerli bilgiler...
  ebeveynler o kadar yanlışlıklar yapıyorlar ki..

  YanıtlaSil
 3. Çocuk istismarı konusunda çocukları da bilgilendirmek gerekiyor. Bu konuda daha önce biz de yazmış ve yurtdışında bu konuda yapılanları paylaşmıştık: http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/ Umarız Türkiye'de de benzer çalışmalar yaygınlaşır.

  YanıtlaSil
 4. Çocukların da bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Bizler de çocuk istismarı konusunda çocuklara öğretilmesi gerekenleri Amerika'daki tecrübelerimize referansla anlatmıştık ve elimizden geldiğince de yaymaya çalışıyoruz: http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/ Umarız bu tür öalışmalar Türkiye'de de yaygınlaşır.

  YanıtlaSil
 5. yıne sahane bılgıler vermısın canı gonulden sarılmak ıstıyorum sana..ve okurken tuylerım dıken dıken oldu mınıcık kuzularımıza bızler dokunmaya kıyamazken allahım aklımı koru..sevgıler canım

  YanıtlaSil