8 Mart 2013 Cuma

TURGAY BİÇER VE EĞİTİM KOÇLUĞU

     
    Uğur Dersanelerinin düzenlediği Eğitimde Koçluk ve Mentorlük seminerinde Prof. Dr. Turgay Biçer ile tanışma imkanı bulduk. Rehber öğretmenlerin Eğitim Koçluğu ve Mentorlükle ilgili sorularını cevaplayan ve harika bir bizlerle aydınlatıcı bir söyleşi yapan Turgay Hoca bizlerin de mesleki anlamda motive olmamızı sağladı. Tabii sadece mesleki alanda değil. Haytaın her alanında ertelediğimiz kimi zaman da ötelediğimiz isteklerimizi, amaçlarımızı gözden geçirme imkanı bulduk. Futbol Milli Takımımızın Dünya  üçüncülüğünde ve Galatasaray'ın UEFA şampiyonluğundaki Mentor ve danışman olması da bizi bu kavramla tanışmamızı sağlamıştı.

      Kısaca nelerden mi bahsetti;
      İlk olarak iki tür insan vardır; Birileri yapar, diğerleri olmasını bekler. Yani bazı amaçlarımızı salıverdim evrene o halletsin tembelliğinden kurtulmamız gerek.
      Başarı  aslında kolay ama işe yarayacak yolu öncelikle keşfetmemiz gerek. Başarı için öncelikle geçekçi hedefimizi saptamamız şart. Ne istediğimizi bilmemiz ve bu alanda eyleme geçmemiz gerekli. Başarımızı kontrol edip başaramadığımızda hatalardan ders çıkarabilmeliyiz. Tecrübelerimizden  yeni başlangıçlar için güç almalıyız.
     Zihnimiz olumsuz içeriği algılamaz. Özellikle çocuklarla iletişimde sürekli olumsuzluk bildiren cümleler verdiğimizde onları engellemiş ve kendimizden uzaklaştırmış oluruz sadece. Soyut cümleler yerine somut cümleler kurmak da başarıya giden yolda bir diğer unsur.
    Sınav stresi, başarısızlık korkusu hatta başarılı olma korkusu üzerine çok güzel bir söyleşi oldu bizim için. Ama en önemlisi çocukların ilgisini keşfetmenin hayatlarında atılacak en önemli adım olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk. Anlatacak , yazacak çok şey var ama şimdilik bu kadar.
   Turgay Hoca ile söyleşi çok güzeldi, fikir kapımız aralandı daha fazla aydınlanma için Kazanmak Beyinde Başlar kitabıyla devam etmek istiyorum. Kendisine tekrar sonsuz teşekkürler...
   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder