21 Nisan 2012 Cumartesi

HOŞGELDİN USTURA KEMAL

   Muhteşem Yüzyıl ve  Kıyam 'dan sonra Ustura Kemal ile televizyonlar yeni dönem dizisine kavuşuyor. İngiliz işgali altındaki İstanbul'u anlatan dönemde vatansever bir karakter Ustura Kemal. Ressam Haldun Sevel , Gün gazetesinde ilk olarak can vermiştir bu bıçkın kabadayıya. Bu karakter öyle çok ilgi görür ki Fikret Hakan tarafından canlandırıldığı  bir sinema filmi de çekilmiştir.  Dönem dizilerine meraklı olanlar için sevindirici haber ise Ustura Kemal 14 Mayıs Pazartesi Show TV ekranlarında başlıyor. Yönetmenliğini  Mustafa Şevki Doğan'ın yaptığı dizinin baş rolünü Oktay Kaynarca canlandırıyor. Biraz Kurtlar Vadisindeki Çakır karakterini  akıllara getirse de açıkçası Oktay Kaynarca'ya bıçkın roller  bir başka yakışıyor bana göre. Dizinin bir diğer yakışıklısı ise Emre Kınay. Ama bu sefer iyi adam rolünde değil, İngiliz Subay Bennet'i canlandırıyor. Dizinin  güzeli ise Naz Elmas.Dizinin kadrosu oldukça zengin; İpek Karapınar ve Esra Ruşan, Gökhan Bekletenler, Ali İpin, Ahmet Yenilmez, İskender Bağcılar, Emin Gülsoy, Ferda Yalçın, Ezgi Sözüer, Fatih Dönmez, Bertan Dirikoğlu, Erdal Kuyumcu, Uğur Demirpehlivan, Cavit Çetin Güler, Murat Makar, Cem Cücenoğlu, Uğur Kural, Onur Orhan, Süleyman Atanısev, Buse Işık, Elif Burgaz, Nazlı Çiga, Özge Özdemir, Tugçe Kurt, Çigdem Aygün, Gözde Gizligöz, Cansın Bezircilioğlu, Fatih Doğan, Ural Buldu, Ümit Yalaza dizinin diğer oyuncularından.  Senaryosunu ise  H.Baykut Badem, Filiz Ekinci, Hülya Şahin ve Savaş Saylan kaleme alıyor.
      Çekimler Nisan ayında başladı. Büyük bir bütçe ile çekilen filmde Haybeliada, Eyup ve İstanbul Erkek Lisesi mekan olarak kullanılmaya başlanmış. Tarihi dizilerin ekrana gelmesi insanların geçmişimize olan merakını canlandırıyor. Örneğin, Muhteşem Yüzyıl yayınlandıktan sonra Topkapı Sarayı'nın ziyaretçileri %300 artmış.  Hele ki bu topraklar nice acıları, sevinçleri, zaferleri barındırıyorken basmakalıp dizilere esir kalmanın da bir anlamı yok aslında. 
     Eminim sırada bizimle  buluşacak bir çok dönem filmleri, dizileri var. Bu konuda yapımcıların ve senaristlerin biraz cesur biraz da araştırmacı olması bizleri ayrıca mest ediyor. Tüm bunların başlama noktası olan, cesur ve zeki kadın Meral Okay'ı da saygıyla anmadan olmaz.
      Neyse şimdiden hoşgeldin Ustura Kemal. Eminim deli mavi Oktay Kaynarca 'da sana çok şeyler katacak. Hepimize iyi seyirler...


4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. evet evet bence de çok güzel:)))

   Sil
 2. oktay kaynarca kurtlar vadisinde muhteşemdi ama sonrasında adanalı ile kendinden soğuttu beni :) bakalım merak ettim diziyi, ilk bölümden belli olur gibi geliyor.

  YanıtlaSil
 3. mevcut dizilerimle idre edip yenilerini eklememek adina hic bakmayayim diyorum :) cunku bir kere baktin mi meraktan devami geliyor kurtulamiyosun :)

  YanıtlaSil